Pieņemts uzskatīt, ka olas satur holesterīnu, tāpēc cilvēki mēdz izvairīties no to lietošanas uzturā. Tomēr patiesība ir citāda – olas mūsu organismam ir ļoti noderīgas.
Tās būtu vēlams iekļaut ikdienas ēdienkartē vairāku iemeslu dēļ.
Olas palīdz uzlabot darbaspējas
Olām ir augsts uzturvērtības koeficients, un tās sniedz izteiktāku sāta sajūtu, salīdzinot, piemēram, ar graudaugiem. Viena vidēji liela ola satur 6g augstvērtīgu proteīnu un citu nozīmīgu uzturvielu, izņemot C vitamīnu.
Tāpēc būtu vēlams kombinēt olas ar pilngraudu maizi vai apelsīnu sulu. Brokastis ir tava dienas svarīgākā ēdienreize, tāpēc ņem vērā šos faktus.
Olas ir lielisks dzelzs avots
Tik daudziem cilvēkiem visā pasaulē ir līdzīgas problēmas – viņi cieš no noguruma, galvassāpēm un nervozitātes, un šo problēmu cēlonis var būt dzelzs nepietiekamība. Tev būtu jāzina, ka dzelzs (hemoglobīna sastāva) apgādā organismu ar skābekli, kā arī piedalās vielmaiņā un ir ļoti nozīmīgs imunitātes veidotājs.
Olas dzeltenumā esošais dzelzs veids īpaši labi absorbējas un ir efektīvi izmantojams. Atsevišķi eksperti pat drosmīgi apgalvo, ka tas ir vērtīgākas par dzelzi saturošiem uztura bagātinātājiem.
Muskuļu masas pieauguma uzlabošana
Tu lieliski zini, ka proteīni ir svarīga uzturviela sportistu diētā. Tas tāpēc, ka tieši proteīnus organisms izmanto, lai “salabotu” vecās un veidotu jaunas muskuļu šūnas. Olas ir ideāls proteīnu (olbaltumvielu) avots.
Un kas ir aminoskābes? Tie ir tādi kā ķieģelīši, kas veido proteīnus. 9 veidu aminoskābes mūsu organisms diemžēl nespēj pats saražot, tāpēc tās noteikti ir jāuzņem ar pārtiku, piemēram, olām.
Vitamīnu lādiņš
Savu daudzveidīgo uzturvielu dēļ olas ir nozīmīgs veselīgas diētas komponents. Jaunākie pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri uzturā nelieto olas, iespējams lielāks A vitamīna, kā arī E un B12 vitamīnu deficīts.
Cilvēkiem, kuri lieto olas, tika konstatēts par 10-20% augstāks folijskābes līmenis, kā arī 20-30% augstāks A, E un B12 vitamīnu līmenis. Pētījumu rezultāti apliecina, ka šī iemesla dēļ mums visiem būtu vēlams uzturā regulāri lietot olas.
Svara kontrole
Vai zināji, ka, sākot dienu ar olu un grauzdiņu, nevis ar brokastu pārslām, ne vien ilgāk jutīsies paēdis, bet arī zaudēsi svaru? Vairāku pētījumu rezultāti pierāda, ka olas brokastīs palīdz cilvēkiem ar lieko svaru notievēt.
Iemesls – labāka sāta sajūta dienas garumā.
Redzes un acu veselības uzlabošana
Kā uzskata medicīnas eksperti, olu, spinātu un brokoļu regulāra lietošana uzturā palīdz novērst kataraktu (samazina iespējamību līdz pat 20%) un ar novecošanu saistītu tīklenes atrofiju (samazina iespējamību līdz pat 40%).
Olas satur ļoti daudz antioksidantu un vērtīgu uzturvielu, kā arī ir labs redzei būtisko karotinoīdu – luteīna un zeaksantīna avots. Ja esi patstāvīgi nodrošināts ar šīm nepieciešamajām vielām, tu ievērojami samazini iespēju, ka vecumdienās zaudēsi redzi. Tāpat karotinoīdi mazina saules kaitīgo ietekmi, uzlabo redzi tumsā un samazina kataraktas risku par 50%.
Sirds slimību profilakse
Līdzīgi kā visam pārējam organismam, arī tavai sirdij ir vajadzīgs A vitamīns, dzelzs un visas citas vērtīgās vielas, kuras spēj nodrošināt olu ēšana ikdienā. Tāpēc vairs nešaubies un droši iekļauj tās savā ēdienkartē, tas ir viens varen garšīgs veids kā uzlabot savu veselību un darbaspējas!
Padoms!
Izvēloties olas, ieteicams pievērst uzmanību ne tikai cenai, bet arī produkta izcelsmei. Ir būtiska atšķirība starp sprostos dētām olām un tādām, kuras dējušas brīvi turētas vai bioloģiski audzētas vistas, kurām pieejama daudzveidīga, dabiska pārtika un kustību brīvība.
Saprotams, ka augstvērtīgākas un veselīgākas olas sagaidāmas no bioloģiski audzētām vistām vai vismaz brīvi turētām.
Lai noskaidrotu, ar kādam olām tev ir darīšana, jāizpēta uz olas atrodamais kods, tas tev pavēstīs informāciju gan izcelsmes valsti, uzņēmuma reģistrācijas numuru, gan arī dējējvistu turēšanas apstākļus.
Piemēram, ola ar marķējumu 3-LV-034117 nākusi no Latvijas uzņēmuma, dēta sprostā (3), tāpēc tavu brokastu ēdienkarti labāk papildināt ar citu, tādu, kuras kods sākas ar 0 vai 1, kas attiecīgi nozīmē bioloģiski audzētu (0) vai brīvi turētu (1) vistu. Ar 2 tiek marķētas kūtī turētu vistu olas.
Avots: readanddigest.com
P.S.Bezmaksas treniņu programmu un jaunumus var saņemt šeit: XXL Fitup
Tavs komentārs: