Sporta uzturs ir bizness. Tāpat kā zobu pastas, veļas pulvera, dezodorantu vai apģērba pārdošana… ar reklāmu un mārketinga kampaņām. Zobu pastas ir ar atšķirīgām garšām un efektiem, tāpat arī sporta uzturs. Cilvēks, kas uzsāk treniņus un vēlas kaut ko izmēģināt, parasti apjūk, jo viņam šķiet, ka visu vajag, ka viss ir efektīvs un ka būs ātrs rezultāts. Realitāte izrādās mazliet savādāka. Tāpēc šoreiz vēlos pastāstīt par galvenajām sporta uztura kategorijām. Cerams, tas palīdzēs vieglāk izvēlēties sev vajadzīgo un neiztērēt visu naudu.
Vispārēja informācija
Lai nebūtu pie katras kategorijas jāatkārto viens un tas pats, sākumā sniegšu vispārēju informāciju. Jāsaka atklāti, ka sporta uztura nozīme ir pārvērtēta. Kopumā jau tas dod efektu, taču nelielu. Mazāku nekā raksta reklāmās uz žurnālos. To apstiprina arī praktiski eksperimenti kā, piemēram, BBC veidotajā dokumentālajā filmā Sports Supplements: No Great Shakes? Tāpat ZINĀTNISKI PĒTĪJUMI NESNIEDZ PĀRLIECINOŠUS PIERĀDĪJUMUS SPORTA UZTURA EFEKTIVITĀTEI, ja neskaita vien atsevišķus izņēmumus. Skaties uz sporta uzturu kā uz nelielu piedevu treniņiem, atpūtai un regulārām ēdienreizēm. Pavēro, ka bieži vien no sporta uztura lielāku efektu jūt tie, kas mazāk ēd un sliktāk guļ, jo trūkst uzturvielu un enerģijas, bet sporta uzturs to vienkārši kompensē. Ja tavs dienas režīms ir sakārtots – līdzīgu efektu nejutīsi. DAUDZI JAUC UN SALĪDZINA SPORTA UZTURU AR ANABOLISKAJIEM STEROĪDIEM. Tas būtu tāpat kā ātruma ziņā salīdzināt velosipēdu ar F1. Sporta uzturs ir kā piedeva, bet anaboliskie steroīdi reāli audzē muskuļu masu un spēku. Tāpēc arī tos daudzi lieto, bet paši reklamē sporta uzturu. Atgādināšu vien, ka anabolisko steroīdu izmantošana sportā ir aizliegta un bīstama veselībai!
Tālāk uzskaitīšu pazīstamākās sporta uztura kategorijas. PIEVĒRS UZMANĪBU PIRMAJĀM TRIM! Tās ir populārākās un ar pozitīvākajām atsauksmēm no sportistu puses. Esi uzmanīgs ar jaunajiem produktiem (ultrafiltrēti proteīni, kreatīni ar xy daļiņām…), kam ir skanīgi nosaukumi un jaunas formulas! Bieži tie ir no tādas pašas sērijas kā veļas pulveris ar īpašu smaržu vai balinošu efektu vai zobu birste ar beidzot pareizo galviņu, bet lielāku cenu u.tml. Ja pamēģini vienu, otru, vairākus dažādu ražotāju produktus un neko nejūti, tad varbūt vairāk netērējies.
Multivitamīnu un minerālvielas kompleksi
Vitamīni un minerālvielas nodrošina organisma normālu funkcionēšanu, augšanu, attīstību un darbojas kā regulatori. Katram vitamīnam un minerālvielai ir sava specifiskas funkcijas Šai kategorijai varētu pieskaitīt arī Omega – 3 taukskābes, par kurām ir daudz pozitīvu atsauksmju. JA TU ĒD VESELĪGI, SABALANSĒTI UN TEV NAV NEKĀDU VESELĪBAS PROBLĒMU, TAD NAV VAJADZĪBAS TOS LIETOT CAURU GADU. Aktuāli tie kļūst ziemas sezonā, kad svaigi augļi un dārzeņi nav tik daudz pieejami. Tomēr nevajag pārcensties ar vitamīnu megadevām un pārmaksāt. Daudzi produkti ar ļoti augstu vitamīnu un kaloriju saturu ir radīt tiem, kas lieto anaboliskos steroīdus, jo ir liela slodze un palielināta nepieciešamība pēc uzturvielām. Trenējoties naturāli, tev šādas devas nekādas priekšrocības nedos. Nav nozīmes pēc tam visus vitamīnu pārpalikumus izurinēt podā. Skaties uz cenu, bet šķiet, ka sporta uztura veikalos vitamīni būs lētāki un sabalansētāki speciāli sportistu vajadzībām nekā aptiekā.
Proteīna (olbaltumvielu) pulveri
Droši var teikt, ka šie ir paši populārākie uztura bagātinātāji. Daudzi domā, ka proteīns pats no sevis audzē muskuļus, bet tā nav. Neceri! Visiem, kas vēlas palielināt muskuļu masu, ar uzturu jāuzņem vairāk olbaltumvielu. Tikai nepārcenties! Bet ne visi var un grib tik daudz ēst. Tāpēc olbaltumvielu trūkumu ir ērti kompensēt ar proteīna kokteili, jo tas vienmēr ir pa rokai. Vajag tikai šeikeri un ūdeni. Parasti dzer 1 – 2 kokteiļus dienā. Proteīna pulveri 60 – 80 % sastāv no olbaltumvielām, drusku vitamīniem un papildus klāt pievienotām aminoskābēm. Populārākās izejviela ir piena sūkalas (whey protein), bet ir arī proteīns no gaļas, olām, kaņepēm, rīsiem, sojas u.tml. Nevajag pārmaksāt! Sākumā ņem vienkāršākos un lētākos, kuros pārsvarā ir sūkalu olbaltumvielas. Pēc tam jau vari skatīties.
Kreatīns
Faktiski tā ir viela, kas ir dabīgi sastopama organismā un ko mēs varam uzņemt ar uzturu. KREATĪNS PIEDALĀS ENERĢIJAS RAŽOŠANĀ SPĒKA UN ĀTRSPĒKA SPORTA VEIDOS. Tā kā visi grib skriet ātrāk un celt vairāk, tad izdomāja, ka kreatīnu mākslīgā veidā var lietot papildus. Un, patiešām, daudziem tas arī palīdz uzlabot rezultātu. Vienlaicīgi arī palielinās ķermeņa masa, tas gan bieži ir uz ūdens rēķina, kuru aiztur kreatīns. Tagad gan tiek apgalvots, ka jaunie kreatīna veidi novērš šo problēmu. Lietojot kreatīnu, atceries, ka labāk to uzņemt reizē ar ogļhidrātiem un nelietot ilgstoši. Jāsaka, ka daudzi, īpaši tie, kas ilgāk sporto, nekādu efektu no kreatīna nejūt. Turklāt nav ieteicams to lietot, ja ir problēmas ar nierēm. Pievērs uzmanību arī produkta kvailtāte, jo ir bijuši pētījumi, ka dažu ražotāju produkti satur mums nedraudzīgas vielas.
Vēlreiz atgādināšu, ka šie trīs produkti bija populārākie un ar labākām atsauksmēm!
Geineri
Varētu arī teikt, ka geineris ir proteīns, kuram klāt pievienoti ogļhidrāti un vēl šis tas. Geineri vairāk domāti tiem, kas ir tievi vai kuriem nav laika paēst, tāpēc nevar uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas ar parastu uzturu. Tad ir ērti klāt piedzert geineri. Proteīna un ogļhidrātu attiecība var būt dažāda – sākot no 1:1 līdz pat 1:5. Vairākiem geineriem lielu daļu no pievienotajiem ogļhidrātiem veido vienkārši cukurs, kas tikai reizēm slēpjas zem gudriem nosaukumiem. Šī fakta dēļ daudzi neizvēlas geinerus, bet tā vietā paši gatavo kalorijām bagātinātus kokteiļus vai vienkārši cukuru uzņem reizē ar garšīgākiem produktiem. LABĀK IZVĒLĒTIES TĀDUS GEINERUS, KUROS IR VAIRĀK SALIKTO OGĻHIDRĀTU. Tie būs labāki, bet dārgāki. Jo tu esi tievāks, jo ogļhidrātiem bagātāku geineri tev vajadzēs. Ja esi ar noslieci uz aptaukošanos, tad geineri tev nebūs piemēroti!
Aminoskābes
Jāsāk ar to, ka proteīns (olbaltumvielas) sastāv no aminoskābēm. Tātad, lietojot proteīnu, tu jau tāpat uzņem aminoskābes. Tikai, ja tās ir izdalītas tīrā veidā, uzsūkšanās process ir labāks un ātrāks. Palīdzēs tev ātrāk atjaunoties. Turklāt aminoskābes var dažādi kombinēt, lai nodrošinātu konkrētu mērķu sasniegšanai labāko variantu: kompleksās aminoskābes – satur visas aizstājamās un neaizstājamās aminoskābes; atsevišķas aminoskābes kā, piemēram, arginīns vai glutamīns; kombinētas – BCAA (Branched chain aminono acids – sazaroto ķēžu aminoskābes), kas sastāv no trim aminoskābēm – leicīna, izoleicīna un valīna. Katrai no aminoskābēm organismā ir cita funkcija. Tās pieejamas šķidrā, pulvera un kapsulu veidā, bet ir ĻOTI DĀRGS PRODUKTS. Ne velti saka, ka tas ir, tāpat kā krāsni kurināt ar naudu.
Testosterona līmeņa paaugstinātāji
Dažādi vitamīnu kompleksi, augu ekstrakti u.tml., kas domāti, lai dabīgi paaugstinātu vīrišķā hormona testosterona līmeni. Dažus no tiem ir iecienījuši anabolisko steroīdu lietotāji. Piemēram, auga ekstraktu – Tribulis trerestris lieto kursa beigās, lai ātrāk atjaunotu dabīgā testosterona līmeni. NAV DZIRDĒTS DAUDZ POZITĪVU ATSAUKSMJU PAR TO, KA TIE PALĪDZĒTU NATURĀLIEM BODIBILDERIEM AUDZĒT MUSKUĻU MASU. Drīzāk palīdzēs pacelt potenci, nevis stieni!
Svara samazināšanas preparāti
Ko lai sākumā saka par šiem produktiem? Paskaties apkārt! Vai tad mēs paliekam tievāki? Ja tas tiešām būtu kaut kas labs un drošs, tad skats būtu savādāks. Pārsvarā tie visi var tikai nedaudz palīdzēt – sniegt vairāk enerģijas, uzlabot pašsajūtu, likt vairāk svīst u.tml. Bet tāpat un, neko nedarot, – nekas nemainīsies. Cerēt jau tu vari, bet dzīve ir skarba… Šajā kategorijā ietilpst ļoti dažādi preparāti, piemēram, L-karnitīns, zaļās tējas ekstrakts, specializēti tauku dedzinātāji, kas satur dažādas sastāvdaļas: kofeīnu, augu ekstraktus u.tml. Katram ir mazliet atšķirīgas funkcijas, sastāvs un izmantošana. Piemēram, L-karnitīns darbojas, veicot aeiroba slodzes.
Pirmstreniņa uzlādētāji
Šo preparātu galvenais nolūks ir palielināt tavu enerģiju, lai treniņa laikā mazāk žāvātos un labāk koncentrētos. Tos parasti dzer pirms treniņa. Produktu sastāvs ir ļoti atšķirīgs. Visbiežāk tie ir dažādu sastāvdaļu sajaukumi – kofeīns, aminoskābes, augu ekstrakti, vitamīni u.tml. LAI NEPIERASTU, TOS NEIESAKA LIETOT PIRMS KATRA TRENIŅA, BET TIKAI TAD, KAD EJ UZ REKORDIEM. Tāpat dažkārt ir dzirdēts, ka var paaugstināt asinsspiedienu un pulsu, kas pēc tam vakarā traucē aizmigt.
Sporta batoniņi
Garšīgākā kategorija, kurā ietilpst speciāli sportistiem ražoti batoniņi. Atvieglo ciešanas, kad gribas kaut ko garšīgu no veikala plaukta, bet nedrīkst. Ir dažādu garšu un sastāva batoniņi. Citos ir vairāk olbaltumvielu, citos – mazāk. Izvēlies atkarībā no saviem mērķiem! Ar batoniņu lietošanu būs grūti aizrauties, jo tie ir dārgi.
Citi
Šie nav nenozīmīgāki, bet tajos ietilpst retāk izmantojami vai aptiekās pieejami līdzīgi produkti. Piemēram, līdzekļi locītavu stiprināšanai lieliski noderēs ne tikai sportistiem, bet arī pārējiem.
Tiem, kas uztraucas par kvalitāti…
Latvijas likumdošanā visu sporta uzturu iedala divās lielās kategorijām – diētiskā pārtika un uztura bagātinātāji. Katru no tām regulē savi Ministru kabineta noteikumi: „Prasības uztura bagātinātājiem” un „Noteikumi par īpašajām prasībām diētiskajai pārtikai un tās papildu marķējumam un diētiskās pārtikas reģistrācijas, aprites un valsts nodevas samaksas kārtību.” Tie, kas vēlas zināt, vai nopirktais produkts ir reģistrēts Latvijā, var doties Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapu, atrast attiecīgos reģistrus un pārbaudīt. Neesmu dzirdējis, ka Latvijā būtu pārbaudīts, vai produkta saturs atbilst etiķetei. Tāpēc tiem, kas vēlas būt droši, varu ieteikt vienu mājas lapu, kurā publicē laboratoriski pārbaudītu informāciju: https://labdoor.com/
P.S.Bezmaksas treniņu programmu un jaunumus var saņemt šeit: XXL Fitup
Lasīju un pētīju līdz dienai pienāca gals.
Ko sapratu?
Pirmkārt jāsakārto veselība ar vitamīniem palīdzību un es izvēlējos vplab ULTRA MENS Sport. Tas ir vērtīgs jo bagāts ar cinku, jodu,selēnu viss kas nepieciešams lai nebūtu vājuma reiboņu utt.
Otra lieta -proteīni.
Izvēlējos Geineri kas ir proteīns komplektā ar kreatīnu un vitamīnu kompleksu piedevām.
Un tieši Pro Gainer no ON (Optimal Nutrition) Ko ražo… protams USA.
Izvēlējos to, jo tam ir ļoti maz cukura un daudz proteīna un protams tas nav nopērkams Latvijas www vietnēs.Ir milzumliels proteīnu pulveru klāsts bet komplektā ar 15-20gr cukura vienā reizē.
Man kā cilvēkam kas pat tēju dzer bez cukura bij nepieņemami.
Atradu ………com būs tik jāpiemaksā DHL.
Vēl klāt Aminoplazma no vplab treniņa laikā lai būtu enerģija.
Vēl kā interesantu vitamīnu dzīvespriekam atradu Ashwagandha tabletes kas palīdzēs ikvienam vīrietim būt pašpārliecinātam ka viss iepriekšminētais nav pusmūža krīze un nevajadzīgs pulveru, kapsulu tablešu murgs.
Šeit jāskatās arī individuāli, jo vienam labāk palīdzēs vieni uztura bagātinātāji, otram citi, bet trešajam vispār nevajadzēs. Latvija no vitamīniem ļoti aktuāls D vitamīna trūkums.