Saule ar saviem stariem mūs apskauj jau pavisam cieši. Visās Latvijas malās cilvēki atbrīvojas no liekā apģērba un bauda silto laiku. Daudziem šī vasara bija kā jauna cerība, kad beidzot varēs parādīt savu labāko formu un uz visiem laikiem aizmirst par liela izmēra apģērbu. Tomēr dzīve ir nežēlīga un janvārī dedzīgi uzsāktā tievēšana ir beigusies vien ar dažiem nomestiem kilogramiem.
Visur taču bija rakstīts un stāstīts, ka būs vieglāk un ātrāk, bet man nekā… Kāpēc tāda netaisnība? Cits ir tievs un slaids, bet es jau kuru gadu nē!
Tālāk, balstoties uz personīgiem novērojumiem, apkopoju 10 iemeslus, kāpēc tik daudzi nevar nomest svaru un iegūt savu sapņu ķermeni.
1. Negribu, lai ir grūti
Izdzīvošanas speciālisti saka, ka viens no svarīgākajiem faktoriem, lai izdzīvotu ekstremālos apstākļos, ir vēlme dzīvot un cīnīties līdz galam. Līdzīgi tas ir ar jebkuru sasniegumu, t.sk. svara samazināšanu. Ļoti daudzi apstājas jau pie pirmajām grūtībām un neērtībām. Kamēr gada sākumā reklāmas ar skaļiem saukļiem motivē un stumj uz priekšu – tikmēr visiem acis deg. Pēc laika šī liesma sāk ātri dzist.
Jāsaprot, ka agrāk vai vēlāk svars pārstās kristies – iestāsies plato stāvoklis, kad būs jāeksperimentē, jāgaida un varbūt vēl jāveic dažādas pašatdevi izaicinošas lietas. Turklāt vēl visam pa virsu jādomā, kā noturēt esošo svaru, jo gribēsies padoties un atgriezties pie vecajiem ieradumiem. Tev ir jābūt gatavam iet līdz galam un strādāt. Tas viss var būt grūti, dažbrīd pat ļoti grūti, tāpēc daudzi negrib īpaši iespringt, kur nu vēl ilgi gaidīt. Rezultāts – ātra padošanās!
Esi gatavs ļoti neatlaidīgam un ilgstošam darbam!
2. Man vajag tūlīt
Ar tauku dedzināšanu ir teju tāpat kā ar vēlmi kļūt bagātam ātri un viegli. Nezin kāpēc daudzi iedomājas, ka svaram ir jākrīt ātri un visu laiku vienādā tempā. Ir pilnīgi saprotami, ka pirmajās nedēļās tauki deg ātri un svars samazinās pa 1 kg + nedēļā. Pēc tam tas viss apstājas. Ja tavs svars turpina kristies vidēji pa 250 g – 1 kg nedēļā – tas ir normāls temps. Tev nav jāspiež uz ko vairāk. Jo tuvāk esi savam ideālajam svaram, jo svars kritīsies lēnāk. Diemžēl daudzos gadījumos būs jāiegulda liels darbs, pat lai dabūtu minimumu – 250 g/nedēļā!
3. Muskuļi un tauki
Ja tikai nesen sāki iet uz trenažieru zāli, tad var būt tā, ka svars nesamazinās. Kāpēc? Iesācējiem, kuri sāk cilāt smagumus, tā ir normāla situācija, ka sākumā tauki pazūd, bet muskuļi pieaug. Tāpēc, ja nokārtu galvu skaties tikai uz svariem, šķiet, ka rezultāta nav. Kaut gan patiesībā tauki ir samazinājušies un muskuļi palielinājušies. Tev ir jāpavēro, kā tu izskaties kopumā un kā ir mainījusies tava ķermeņa uzbūve.
Ja ļoti vēlies precīzus rezultātus, tad ir jāmēra ķermeņa tauku procents. Tas ir neliels čakars. Kurš to grib? Ekspresmetodei der mērlente. Reizi vai divas nedēļā no rīta pēc tualetes un tukšā dūšā nomēri vidukļa apkārtmēru šaurākajā vietā. Ap vidukli nekādi baigie muskuļi neaug, un tur ir arī gana daudz tauku. Ja svars stāv uz vietas, bet ķermenis ir “stingrāks” un vidukļa apkārtmērs samazinās, tad apsveicu – tauki pazūd!
4. Atslodzes (izēšanās) dienas
Cik grūti var būt apstāties pie vienas konfektes, picas šķēles vai kausa aliņa. Tā tiešām daudziem gardēžiem var būt nopietna problēma, īpaši, ja “diētiskie ēdieni” nesniedz pietiekamu sāta sajūtu.
Kārtīga izēšanās atslodzes dienās mierīgi var atmest tavu svara samazināšanas plānu pat divas nedēļas atpakaļ. Labs piemērs šeit ir svētku brīvdienas, kad pāris dienu laikā var viegli dabūt atpakaļ 2–4 kilogramus. Šajos mirkļos arī parādās sevi attaisnošana: ”dzīvo tikai vienreiz”, “piektdiena!”, “kā var neēst, ja par velti” utt.
Beigās sanāk “jo-jo” efekts. Ko pa nedēļu nomet, to pa vienu dienu uzēd atpakaļ, un nekāda progresa nav. Tāpēc pašam ir sevi jāvēro un jāsaprot, kā atslodzes dienas ietekmē tieši tavu sniegumu un cik bieži tās vari atļauties. Viens varēs kārtīgi pieēsties reizi nedēļā, kamēr citam šī laime “spīd” tikai reizi divās nedēļās un ne citādi!
Teikšu atklāti, ja esi īsts gardēdis un savā ģimenē vienīgais, kas domā par svara nomešanu, tad tev būs grūti ieturēt liesu diētu. Visdrīzākais, ka pa starpu diētiskajiem ēdieniem uzkodīsi ko treknāku un/vai saldāku no kopējā galda. Būs nepieciešama ļoti liela pašdisciplīna, lai noturētos.
5. Nelaimīgā ģenētika
Tev varbūt kāds sit uz pleca un mierina, ka visiem jau mums dzīvē dotas vienādas iespējas. Tikai nez kāpēc skolā viens bez īpašas mācīšanās ātri uztver sarežģītus matemātiskus vienādojumus, kamēr citam to “galvā pat ar mietu neiedzīsi”. Ir jomas, kur mēs esam virs vidējā līmeņa, bet ir arī tādas, kur kaut kas sanāk tikai ar ļoooti lielu piepūli.
Tas attiecas arī uz auguma veidošanu un tauku dedzināšanu. Kādam tas viss notiek ātri un viegli, kamēr citam tā būs īsta un ilgstoša cīņa. Uzskata, ka ģenētikas ietekme trauku dedzināšanā veido kādus 20 %. Kaut gan pirmajā acu uzmetienā tas šķiet daudz, tomēr tevī paliek lielākā daļa – 80 %, ar kuriem var strādāt. Tāpēc katrs spēj pārveidot augumu līdz nepazīšanai tikai atbilstoši savam līmenim.
Iespējams, tu nāc no ģimenes, kurā vairākās paaudzēs ir problēmas ar lieko svaru, un tu jau sver 150 kg. Ja tev izdosies notievēt līdz 100 kg, visdrīzāk tu neizskatīsies kā modelis ar sešpaku, tomēr tavs sasniegums būs vērtējams kā izcils. Strādā un sasniedz maksimālo rezultātu ar tādu ķermeni, kāds tev ir dots!
6. Par maz treniņu
Parasti sākumā, sekojot stingrām diētām un veicot tikai pāris vieglus treniņus nedēļā, svars ātri lido nost. Daļai tievētāju ar to arī pietiks, un rezultāts tiks sasniegts, tomēr ne visiem. Ja vajag vairāk, tad atceries, ka ar laiku ķermenis pierod pie vienas un tās pašas slodzes. Lai turpinātu svara samazināšanu, ir vai nu jātrenējas biežāk, vai jāpalielina treniņu intensitāte, vai arī viss kopā.
Ja tiešām gribas ļoti labi veidotu augumu, tad treniņiem ir jāpieiet pavisam nopietni un jāziedo tam daudz sava brīvā laika. Daudzi to negribēs. Piemēram, kurš gan tik ļoti vēlas 5x nedēļā intensīvi sportot. Turklāt dažkārt treniņi kopā ar striktām diētām var būt tik smagi un nogurdinoši, ka spēka pietiek vien aiziet mājas un atgulties…
7. Mētāšanās uz visām pusēm
Vienu nedēļu tu izlasi par X diētu un sāc mēģināt. Nākamajā nedēļā tu iepazīsti Y diētu un jau gribi mesties tajā iekšā, jo, šķiet, būs labāka… Līdzīgi var būt arī ar treniņiem. Tad to, tad ko citu, tad trenējas, tad nē. Tāda pieeja neder. Ir jābūt konkrētībai un neatlaidībai. Kādu laiku pamēģini ko vienu un tad arī izvērtē, kā tas der tieši tev. Ja neder, tad maini un mēģini ko jaunu. Pretējā gadījumā būs grūti atrast sev labākos “rīkus”, kas visefektīvāk palīdz tik galā ar lieko svaru.
8. Nevajag salīdzināt ar Instagram bildēm
Mūsdienās ir pat ļoti aktuāli, ka sociālie tīkli sāk diktēt tendences dažādās dzīves jomās, t.sk. arī to, kā ir jāizskatās. Tagad ir populāri demonstrēt savas trenētās ķermeņa formas no visiem leņķiem. Līdz ar to var rasties priekšstats, ka tā ir jābūt un viss.
Tomēr atceries (vai arī jau to esi ievērojis), ka fotogrāfijās redzētais var nesakrist ar cilvēka izskatu reālajā dzīvē. Tie, kas bieži bildējas, ļoti labi zina, no kura rakursa sevi labāk fotografēt, kādā apgaismojumā un, ja nepieciešams, kuru filtru labāk uzlikt. Tāpat par daudzām lietām, kuras papildus lieto, lai uztrenētu muskuļus un nodzītu taukus, tev neviens īpaši skaļi nestāsta.
Tāpēc ieteikums tik daudz neskatīties bildes, bet labāk dzīvē pavērot, kā izskatās cilvēki tavā vecuma grupā un ar līdzīgu dzīvesveidu. Ļoti iespējams, tavs sasniegtais rezultāts jau tagad ir vērtējams kā ļoti labs.
9. Veselības problēmas
Diemžēl arī veselības problēmas var ļoti jūtami bremzēt svara samazināšanu. Piemēram, vairogdziedzera darbības traucējumi var kavēt nomest svaru vai, gluži pretēji, to palielināt. Līdzīgi var būt arī ar citām klizmām hormonālajā darbībā.
Tāpat ir medikamenti, kuru regulāra lietošana var uzlikt pauzi svara samazināšanā. Šie jautājumi jau būs jārisina ar ārsta-speciālista palīdzību. Jebkurā gadījumā – veselība pirmajā vietā, svars pēc tam!
10. Citi faktori
Saprotams, ka ir arī vēl citi faktori, kuri var ietekmēt liekā svara nomešanu. Piemēram, pat gaisa piesārņojums kaut kādā mērā var bremzēt tievēšanu. Vai vēl aktuālāk – neizgulēšanās. Pētījums atklāj, ka pieaugušajiem un bērniem ar sliktu miega kvalitāti ir daudz lielāks aptaukošanās risks nekā tiem, kuri ir labi izgulējušies.
Noslēguma verdikts
Kā redzi, tavu progresu var bremzēt daudzi un dažādi faktori. Tev ir jābūt gatavam tikt ar tiem galā, tad arī agri vai vēlu parādīsies vēlamais rezultāts. Pats no sevis nekas nenotiks. Turklāt, jo gads, jo svaru nomest būs grūtāk. Arī gadījumā, ja vērsies pēc palīdzības pie treneriem vai uztura speciālistiem – viņi tev var palīdzēt uz 50%. Ar atlikušajiem 50 % vienalga tev būs jātiek galā pašam un jāiegulda ļoti liels darbs, lai sasniegtu mērķus!
P.S.Bezmaksas treniņu programmu un jaunumus var saņemt šeit: XXL Fitup
Tavs komentārs: