Kas ir labāk braukt ar velosipēdu, spēlēt basketbolu, iet uz jogu vai cilāt hanteles? Dažiem cilvēkiem patīk nodoties kaislīgām diskusijām par labākajām sporta nodarbībām. Viens izceļ svaiga gaisa nozīmi, cits lielus bicepsus vai senas tibetiešu gudrības. Kā tev šķiet, kādu sporta nodarbību labāk izvēlēties? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāiepazīstas ar fiziskajām īpašībām. Sāksim ar to, ka KATRS SPORTA VEIDS PĀRSVARĀ ATTĪSTĪTA VIENU VAI, RETĀKOS GADĪJUMOS, VAIRĀKAS FIZISKĀS ĪPAŠĪBAS.
5 POPULĀRĀKĀS FIZISKĀS ĪPAŠĪBAS, KURĀM BŪTU JĀPIEVĒRŠ UZMANĪBA:
- Ātrums – spēja veikt darbību minimālā laikā;
- Spēks – spēja ar muskuļu piepūli pārvarēt ārējo pretestību, pretoties tai un pārvietot ķermeņus;
- Izturība – spēja pretoties nogurumam darba laikā, nesamazinot efektivitāti;
- Lokanība – spēja veikt kustības ar lielu amplitūdu;
- Koordinācija – spēja veikt vienkāršas un sarežģītas kustības.
Katru no uzskaitītajām īpašībām vēl var iedalīt sīkāk. Piemēram, ātrumu iedala: atsevišķas kustības ātrums, reakcijas ātrums un kustību biežums. Turklāt katrā sporta veidā fiziskās īpašības var izpausties dažādi kā – ātri skriet, ātri celt stieni vai ātri izdarīt sitienu. Sagatavojot jaunos sportistus sākumā lielāks uzsvars (aptuveni 40 – 60 % no visiem treniņiem) tiek likts uz visu fizisko īpašību attīstīšanu. Tas ieliek labu bāzi turpmākajiem sasniegumiem, kad vēlāk sākas specializācija kādā konkrētā sporta veidā, respektīvi fiziskās īpašības uzlabošanā. Ilgtermiņā tas dod labāku rezultātu nekā agri uzsākti speciālie treniņi. Tāpēc arī tev sporta stundās skolā lika izpildīt normatīvus dažādās disciplīnās. To var novērot arī trenažieru zālē. Tie, kuri jau skolā ir nopietni sportojuši, zālē pēc tam uzrāda labākus rezultātus. Lielākā daļa pieaugušo, kas uzsāk sporta nodarbības, uzreiz nododas speciālajiem treniņiem – iet uz zāli, skrien, brauc ar velosipēdu u.tml. Ja godīgi, nav īsti nācies sastapt nevienu pieaugušo, kurš pirms sākt iet uz trenažieru zāli, 2 līdz 3 gadus būtu attīstījis visas fiziskās īpašības. Jautājums, vai pieaugušajam to vispār vajag? Kaut gan būtu interesanti dzirdēt par šādu pieredzi.
DOMĀJU, KA TAGAD IR SKAIDRS, KA KATRA NO SPORTA NODARBĪBĀM ATTĪSTA VIENU VAI VAIRĀKAS FIZISKAS ĪPAŠĪBAS. Tāpēc, ja tu nodarbosies ar riteņbraukšanu, pārsvarā trenēsi izturību un ātrumu, ja apmeklēsi trenažieru zāli – spēku, muskuļus. Nav tāda labākā un sliktākā, viss ir atkarīgs no tavām vēlmēm, mērķiem un iespējām. Aktuāls jautājums ir, vai specializēties tikai uz kādas konkrētas fiziskās īpašības attīstīšanu vai attīstīt visas vienmērīgi. Šeit atkal jāatgriežas pie tā, ka tas ir atkarīgs no taviem mērķiem. JA TRENĒSI VISAS FIZISKĀS ĪPAŠĪBAS, IEGŪSI ZINĀMU UNIVERSĀLISMU, JA VAIRĀK TRENĒSI VIENU – BŪSI SPECIALIZĒJIES. Vēlies pacelt lielāko svaru, uzaudzēt lielu bicepsu – jāspecializējas konkrētā sporta nodarbībā. Vēlies piedalīties maratonā, labi pievilkties, skriet 100 m – jāizvēlas dažādas sporta nodarbības. Ja runājam par “dzelžu” cilāšanu, tad crossfits būs daudz universālāks nekā svarcelšana vai spēka trīscīņa. Izvēloties specializāciju, neieteiktu tev aizmirst arī par citām fiziskajā īpašībām. CENTIES VELTĪT APTUVENI 80 – 90 % LAIKA SPECIĀLAJIEM TRENIŅIEM UN 10 – 20 % – PĀRĒJO FIZISKO ĪPAŠĪBU UZTURĒŠANAI. Nav jābaidās, ka tas var traucēt sasniegumiem, gluži pretēji, tas tikai uzlabos tavus sniegumus izvēlētajā sporta veidā. Pretējā gadījumā veidosies situācija, ka vari pacelt lielu svaru, bet nevari pielikt rokas pie zemes vai noskriet 100 m. Šeit nav runa par to, ka vienlaicīgi spēsi kļūt par labu sprinteri vai uztaisīt špagatu, bet par citu fizisko īpašību uzturēšanu. Kā to praktiski realizēt tiem, kuri apmeklē trenažieru zāli? Ja pēc treniņa, atsildīšanās laikā, veltīsi 10 minūtes stiepšanās vingrojumiem, tas lieliski palīdzēs gan ātrāk atjaunoties, gan vienlaicīgi nezaudēt lokanību. Regulāri vai periodiski iekļaujot dažādas intensitātes un veida kardio treniņus (skriešana, sporta spēles u.tml.), ļaus tev gan uzturēt sirds veselību, gan palīdzes svara samazināšanas laikā, gan saglabāt izturību un ātrumu. Diemžēl, lielākā daļa, aizmirst par pārējām fiziskajām īpašībām. Ja esi izvēlējies citas sporta nodarbības, arī tur treniņus vari organizēt pēc līdzīga principa. TIKAI ATCERIES, KA IR VAIRĀKAS FIZISKĀS ĪPAŠĪBAS KURĀM JĀPIEVĒRŠ UZMANĪBA UN NAV KĀDAS LABĀKAS VAI SLIKTĀKAS SPORTA NODARBĪBAS. Galvenais – kusties!
Kopsavilkums
- Katrs sporta veids pārsvarā attīstīta vienu vai, retākos gadījumos, vairākas fiziskās īpašības.
- 5 populārākās fiziskās īpašības: ātrums, spēks, izturība, lokanība, koordinācija.
- Izvēloties specializēties uz kādu konkrētu fizisko īpašību, nedrīkst aizmirst par pārējām.
Aptuveni 10 – 20 % no kopējā treniņa laika jāvelta pārējo fizisko īpašību uzturēšanai.
P.S.Bezmaksas treniņu programmu un jaunumus var saņemt šeit: XXL Fitup
Nav
Jo?