Proteīna pulveri mūsdienās ir ļoti populāri fitnesa entuziastu vidū. Daudzi dzer garšām bagātinātos proteīna kokteiļus, lai uzaudzētu muskuļu masu vai papildinātu ikdienas uzturu. Tomēr izrādās, ka ne visi pulveri ir tik veselīgi, kā tiek sludināts.
Pētījums neatkarīgā laboratorijā
Ir dzirdēts, ka proteīna kokteiļi tiek propagandēti kā veselīgi dzērieni un alternatīva saldinātajām limonādēm. Tomēr taisnības labad jāatzīst, ka to sastāvs ne vienmēr tiek rūpīgi kontrolēts no visiem aspektiem. Tas nozīmē, ka tie var saturēt arī kādas ne tik draudzīgas vielas.
Šī iemesla dēļ bezpeļņas organizācija Clean Label Project veica plaša apjoma pētījumu, lai pārbaudītu populāru proteīna pulveru sastāvu. Organizācijas komanda nopirka vairāk nekā 130 dažādu veidu proteīna pulveru no vairāk nekā 50 ražotājiem. Izvēle tika balstīta uz Amazon un Nielsen datiem par labāk pārdotākajiem proteīna pulveriem.
Pēc tam paraugi tālāk tika testēti speciālā laboratorijā, lai pārbaudītu, vai to saturā būs atrodamas vairāk nekā 100 kaitīgas vielas, ieskaitot BPA jeb bisfenols-A un smagos metālus!
33 % nav droši patēriņam!
Saskaņā ar laboratorijā iegūtajiem rezultātiem:
• 70% no visiem pulveriem saturēja būtisku svina daudzumu. Šim metālam var būt negatīva ietekme uz nervu sistēmu un nieru darbību.
• 55% bija paaugstināts BPA daudzums. Šim savienojumam ir negatīva ietekme uz potenci un sirds veselību.
• viens no pētniekiem atzina, ka 33% no testētajiem produktiem nav droši patēriņam.
• interesanti, ka kopumā bioloģiskie proteīna pulveri saturēja 2x vairāk smago metālu kā ne-bioloģiskie.
• augu izcelsmes proteīna pulveri saturēja vairāk kaitīgo savienojumu nekā dzīvnieku izcelsmes. Šis ir pretēji, nekā parasti tiek pieņemts.
Daži labākie proteīni pēc pētījuma rezultātiem (jauktā secībā):
1. Animal Muscle Food Frosted Cinnamon Bun Whey
2. Ancient Nutrition Cinnamon Apple Bone Broth Protein
3. Biochem Chocolate 100% Whey Protein
4. Biochem Vanilla 100% Whey Protein
5. Puori PW1 Vanilla Pure Whey
Daži neveselīgākie proteīni pēc pētījuma rezultātiem (jauktā secībā):
1. Vega Plant Based Vanilla Protein Powder
2. 360Cut Whey Chocolate Powder
3. Quest Chocolate Milkshake Powder
4. Nature’s Best Vanilla Zero Carb Powder
5. Garden of Life Cacao Organic Meal
Ko darīt?
Ja aplūkojam vairāku plaša patēriņa produktu sastāvu, tad tajos var atrast dažādas e-vielas, daļa no kurām arī nav draudzīga cilvēku veselībai. Turklāt, kā dažkārt saka, ja produktā to ir daudz, tās veido tā saukto “kokteiļa efektu” un kaitīgā iedarbība uz cilvēka organismu vēl pastiprinās. Šī gada sākumā parādījās publikācijas, ka 90% gadījumu ūdens plastmasas pudelēs satur sīkas plastikātā daļiņas, kas arī nav nekas iepriecinošs. Pēc tam šī ziņa ātri noklusa…
Lietot proteīna pulverus vai nē, kādus ražotājus izvēlēties – katram pašam ir jāizlemj. Mēs kā patērētāji/pircēji varam atbalstīt vienu vai otru produktu un pievērst uzmanību problēmai. Šādi pētījumi dod ieskatu kopējā situācijā. Tirgū ir gan kvalitatīvāki produkti, gan tādi, kam ir jāstrādā pie kvalitātes uzlabošanas, un atbildīgajām institūcijām jāveic stingrāka kontrole.
Casper says
Sveiki!
Kāds ir atvērta proteina pulvera derīguma termiņš?
Vai tas ir lietojams, ja uz iepakoju norādītais termiņš joprojām ir izmantojams?
Fitup says
Jāskatās, kas rakstīts uz iepakojuma. Ja nav speciālas norādes par derīga termiņu pēc atvēršanas, tad tam vajadzētu būt tādam pašam kā neatvērtam pulverim, bet pie nosacījum, ja tas tiek uzglabāts atbilstoši ražotāja norādēm.
Aivars says
Kāda kvalitāte ir proteīna pulverim PLATINUM WHEY 100 % ar Strawberry – banana garšu? Kādas kaitīgās vielas ir šajā proteīna pulverī>
Fitup says
Kopumā jau visiem produktiem, ko pērkam, būtu jāatbilst kādām normām un jābūt drošiem patēriņam. Turklāt ražotāji tomēr arī baidās no tā, ja nu kas notiek…, bet citreiz gadās kā gadās…
Principā, ja grib zināt sastāva atbilstību etiķetei, tad jātestē laboratorijā.
Šeit ir divas mājas lapas (vismaz ko es zinu), kas ir veikušas daudzu proteīna pulveru testēšanu. Šo diemžēl neatradu.
https://labdoor.com/
http://staging-cleanlabelproject.kinsta.com/product_category/protein-powder/
Vēl viens variants ir vienkārši paguglēt un palasīt atsauksmes par konkrētu produktu.
Vai arī pameklēt informāciju par uz etiķetes uzrakstītajām sastāvdaļām un to ietekmi uz cilvēka organismu.
Aigars says
Sveiki, kur ir pieejams pilnais pētījuma materiāls?
Fitup says
Apakšā, kur atsauce ir saite.